Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Amerykańscy naukowcy udowodnili, że cukier zawarty w słodzonych napojach zwiększa ryzyko chorób serca. U osób, które wypijają zaledwie jedną puszkę dziennie, wzrasta ono aż o 1/5.
Badacze przeanalizowali informacje zebrane wśród blisko 43 tysięcy mężczyzn w ramach długofalowego badania wykonywanego od roku 1986 do 2008. Uczestnicy badania (którzy mieli od 40 do 75 lat) co dwa lata wypełniali ankiety dotyczące nawyków żywieniowych i innych elementów stylu życia.Pobrano też od nich próbki krwi do analizy pod kątem stężenia różnych związków tłuszczowych i białek będących wskaźnikami ryzyka choroby serca:
- białka C-reaktywnego (CRP), świadczącego o stanie zapalnym w organizmie
- trójglicerydów
- cholesterolu, w tym tzw. dobrego cholesterolu HDL
Okazało się, że w porównaniu z mężczyznami, którzy nie pili słodkich napojów, ci konsumujący je codziennie mieli wyższy poziom trójglicerydów oraz białka C-reaktywnego we krwi, a także niższe stężenie HDL. Oznaczało to podwyższone ryzyko chorób serca, które utrzymywało się nawet po uwzględnieniu innych potencjalnie znaczących czynników, takich jak palenie papierosów, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu oraz historia schorzeń układu krążenia w rodzinie.
Rzadsze picie słodzonych napojów nie było już tak groźne, podobnie jak konsumowanie napojów słodzonych niskokalorycznymi słodzikami.