Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
W województwie mazowieckim w niepokojąco szybkim tempie wzrasta liczba zakażeń HIV. Eksperci i władze tego rejonu postanowili podjąć zdecydowane kroki mające na celu zahamowanie tej tendencji.
Jednym z najwżniejszych było powołanie zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS. Celem jego działania ma być upowszechnienie testów wśród mieszkańców Mazowsza - zwiększenie liczby punktów diagnostycznych, w których można zrobić test na HIV oraz udostępnienie ich także w mniejszych miejscowościach na terenie województwa. Do zadań zespołu należeć będzie także zapewnianie profilaktyki, wsparcia i opieki nad chorymi oraz przeciwdziałanie dyskryminacji chorych. Planowane są ponadto szkolenia, dzięki którym zwiększy się świadomość tematyki HIV i AIDS wśród lekarzy, służb mundurowych, pracowników oświaty i socjalnych oraz służb ratunkowych.
W ubiegłym roku wśród mieszkańców tego rejonu wykryto prawie 400 zakażeń, podczas gdy rok wcześniej było ich tylko 162. Obecnie na Mazowszu żyje około 1,5 tysięcy osób zarażonych wirusem.
Funkcjonuje tam sześć punktów konsultacyjno–diagnostycznych - jeden w Płocku, pięć w Warszawie. Prawdopodobnie niedługo powstaną kolejne, by zachęcić mieszkańców do korzystania z bezpłatnych i anonimowych testów. Eksperci przypominają, że tylko szybka diagnoza choroby i rozpoczęcie leczenia pozwalają zachować dobrą jakość życia.
Polska jeszcze do niedawna stosunkowo dobrze radziła sobie z epidemią HIV/AIDS - sytuacja w naszym kraju była dość stabilna. W ubiegłym roku po raz pierwszy liczba nowych zakażeń zaczęła wyraźnie rosnąć - odnotowano ponad 1,3 tysięcy nowych zakażeń, z czego prawie 400 na Mazowszu. W rejonie tym szczególnie potrzebne są działania, które ograniczą epidemię i odwrócą tendencję wzrostową.
Skąd tak gwałtowny wzrost liczby nowych zakażeń? Odnotowywane są one przede wszystkim wśród ludzi młodych, co jest efektem braku systemowej profilaktyki i edukacji seksualnej w szkołach. Główną drogą zakażenia są kontakty seksualne - młodzież nie posiada podstawowej wiedzy na temat HIV/AIDS i nie odnosi możliwości zakażenia do siebie.
Eksperci zwracają uwagę, że migracja turystów podczas nadchodzących mistrzostw Euro 2012 może być czynnikiem zwiększającym liczbę infekcji.