Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Mężczyźni - słabsza płeć...?

dodano: Wtorek, 22 Listopad 2011, 8:51:09

Amerykańscy psycholodzy przewidują, że w XXI wieku liczba mężczyzn zmagających się z depresją będzie wyraźnie wzrastać. Przyczyną takiego trendu jest pogłębiający się kryzys tożsamości brzydszej płci, związany z zamianą męskich i żeńskich ról społecznych w krajach Zachodu.







Kobiety niemal dwukrotnie częściej niż mężczyźni zapadają na depresję w różnych okresach życia, ale zdaniem lekarzy różnica ta może się zmniejszyć w nadchodzących dekadach.







W 2007 roku w USA rozpoczą się kryzys gospodarczy, ludzie zaczęli z dnia na dzień tracić źródła dochodu. Od tego czasu około 75% zwolnień z pracy w USA dotknęło mężczyzn. Poza tym, kobiety coraz częściej zaczęły utrzymywać rodzinę - około 22% amerykańskich żon zarabiało w 2007 roku więcej niż mężowie. Dla porównania, w 1970 roku odsetek ten wynosił zaledwie 4%.







W ostatnich dekadach zniknęło też wiele tradycyjnie męskich zawodów, zwłaszcza o charakterze fizycznym czy na taśmach produkcyjnych w fabrykach.







Tymczasem tożsamość mężczyzny jest silnie związana z jego pracą. Jej brak stanowi potężny cios dla męskiego ego i może pogłębiać społeczną izolację, poneważ panowie nawet tworząc sieć kontaktów towarzyskich często bazują na kontaktach służbowych.







Dodatkowo w dzisiejszych czasach o wiele więcej kobiet niż mężczyzn kończy studia, więc liczba gospodarstw, których żona zarabia więcej niż mąż, będzie stale rosła.







Wyzwania ekonomiczne i społeczne, z którymi od jakiegoś czasu zmagają się mężczyźni wywierają ogromny wpływ na ich zdrowie psychiczne. Panowie przywiązują ogromną wagę do przypisanej im od wieków roli społecznej, czyli głównego żywiciela i opiekuna rodziny. Niepowodzenie w jej wypełnianiu jest źródłem niskiej samooceny i może być przyczyną depresji oraz konfliktów małżeńskich.







Zdaniem psychologów w nadchodzących latach mężczyźni będą w podobnym stopniu narażeni na depresję, co kobiety w tradycyjnych społeczeństwach, kiedy nie miały szansy wyzwolić się ze swojej roli w rodzinie z powodu trudności ze znalezieniem pracy.







Panowie zmagający się z depresją znacznie rzadziej niż kobiety przyznają się do swojego problemu i szukają pomocy u specjalisty. Poza tym, objawy depresji są różne u każdej z płci. Mężczyźni z depresją rzadziej niż kobiety mają zmiany apetytu i masy ciała, rzadziej uciekają w sen, odczuwają lęki czy cierpią z powodu dolegliwości bólowych, natomiast znacznie częściej mają napady złości czy agresji i sięgają po alkohol i inne używki.

455 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.