Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Zdaniem brytyjskich naukowców posiadanie konta na Facebooku zmienia mózg... Wykryli oni związek pomiędzy liczbą znajomych, których mamy na portalu a ilością istoty szarej w niektórych rejonach mózgu.
Okazuje się też, że im więcej kontaktów towarzyskich utrzymujemy na portalach społecznościowych, tym więcej mamy ich w realu.
Z Facebooka korzysta dziś ponad 750 milionów osób na całym świecie. Użytkownicy portalu różnią się pod względem ilości posiadanych znajomych - niektórzy skupiają wokół siebie jedynie nieliczne grono najbliższych przyjaciół, podczas gdy inni chwalą się setkami czy nawet tysiącami kontaktów towarzyskich.
Brytyjczycy przebadali za pomocą rezonansu magnetycznego 125 studentów aktywnie korzystających z tego popularnego portalu. Policzono również ilość ich znajomych w świecie wirtualnym i rzeczywistym. Przeciętnie studenci mieli po około 300 znajomych na Facebooku.
Okazało się, że osoby, które mają najwięcej znajomych w sieci, charakteryzują się większą ilością substancji szarej m.in. w ciele migdałowatym, czyli tej części mózgu, która odpowiada za reakcje emocjonalne i pamięć emocji. W niektórych rejonach mózgu ilość substancji szarej uzależniona jest zarówno od liczby kontaktów w sieci, jak i tych w realu, jednak wykryto także takie rejony w mózgu, gdzie ten związek zauważono jedynie dla relacji w świecie wirtualnym.
Mogłoby to świadczyć o tym, że korzystanie z Internetu i portali społecznościowych zmienia nasz mózg. Autorzy odkrycia przyznają, że by potwierdzić tę zależność, konieczne są dalesze badania.