Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Jak starzeją się Polacy?

dodano: Piątek, 16 Wrzesień 2011, 11:18:52

Jak starzeją się Polacy? Mówi o tym "PolSenior" - największe badanie, jakie dotychczas przeprowadzono na ten temat w Polsce.





Wzięło w nim udział 5695 osób: 4979 seniorów po 65 roku życia oraz 716 osób w wieku 55-59 lat, będących na tzw. "przedpolu starości".






Okazuje się, że większość osób po 65 roku życia cierpi z powodu dwóch lub trzech chorób, ale to nieprawda, że starzy ludzie są zagrożeniem i obciążeniem finansowym dla społeczeństwa.






Tylko co piąta osoba przed 75 rokiem życia zadeklarowała, że potrzebuje pomocy. Spośród nich zaledwie 7% przyznało, że zdecydowanie jej wymaga, a pozostałych 12,4% uznało, że "raczej jej potrzebuje". Pomocy najbardziej oczekują seniorzy po 85 roku życia.



 


93% osób po 65 roku życia jest samodzielnych w podstawowych czynnościach życia codziennego. Ewentualnie potrzebowały by one pomocy podczas mycia całego ciała i ubierania się. Nawet wśród seniorów mających powyżej 90 lat stałej opieki wymaga zaledwie 21% z nich.






Ponad 2/3 badanych stwierdziło, iż dochód, którym dysponują, wystarcza im na zaspokojenie wszystkich potrzeb, przy czym zazwyczaj dostosowują oni swoje oczekiwania do własnych możliwości. Co trzeci senior żyje bardzo oszczędnie,  kupuje najtańsze rzeczy, a czasem udziela też pomocy finansowej innym członkom rodziny.







Z opieki medycznej w ostatnim roku zadowolonych było prawie 80% seniorów mieszkających w dużych miastach i 85% przebywających na wsi i w małych miastach. 






Autorzy raportu zwracają uwagę na niepokojący fakt, że osoby po 65 roku życia zwykle godzą się ze swoimi chorobami i dolegliwościami, uznając je za objawy starości. Podobnie sądzą członkowie ich rodzin, lekarze czy urzędnicy.






Większość osób w wieku 55-59 lat cierpi na jedną lub dwie choroby, po przekroczeniu 65 roku życia seniorzy narzekają na dwie lub trzy choroby, natomiast po przekroczeniu 85 roku życia liczba chorób, na jakie cierpią seniorzy, ponownie spada do dwóch.






Nie jest to jednak, jak mogłoby się wydawać, poprawa sytuacji, gdyż w tym wieku nie żyją już osoby, które były bardzo schorowane, otyłe, palące papierosy, z cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym czy podwyższonym cholesterolem. 85 lat i więcej żyją jedynie ci, którzy cieszyli się dobrym zdrowiem i o nie dbali.






Osoby po 65 roku życia najczęściej cierpią na zaburzenia funkcji poznawczych - odczuwa je aż 68,4% z nich. Zazwyczaj są to jednak łagodne zaburzenia pamięci i łagodne otępienie, które dotyczą 54% osób. Tylko u 10% seniorów, najczęściej po 85 roku życia, zdarzają się otępienia umiarkowane, a u 4% - otępienia ciężkie.





Blisko 30% seniorów ma ponadto stałe objawy depresji, która nie jest zdiagnozowana ani leczona. Dotyczą one przeważnie osób samotnych.





Co trzecia osoba w starszym wieku ma zaćmę i gorzej słyszy, a 40% cierpi na bóle przewlekłe. Poważnym probemem wśród seniorów jest także cukrzyca -  cierpi na nią co czwarta osoba pomiędzy 65 a 80 rokiem życia i co piąta powyżej 80 roku życia. Prawie połowa pacjentów ma także powikłania tej choroby, takie jak zaburzenia wzroku i niewydolność nerek, a nieco rzadziej - tzw. stopę cukrzycową.

571 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.