Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Amerykańscy naukowcy zaobserwowali, że nastolatki, które czują się szczęśliwe, rzadziej angażują się w działalność przestępczą i stosowanie używek niż ich przygnębieni rówieśnicy.
Wnioski te są wynikiem analizy przypadków 15 tysięcy uczniów w wieku 12-15 lat, którzy w latach 1995-1996 brali udział w Narodowym Długofalowym Badaniu Zdrowia Nastolatków.
Prawie 30% z nich przyznało się do popełnienia w ostatnim czasie przynajmniej jednego przestępstwa, a blisko 20% - do zażywania co najmniej jednej nielegalnej substancji.
Informacje te zestawiono z ocenianym subiektywnie przez młodzież poczuciem szczęścia i dobrego samopoczucia.
Okazało się, że młodzież, która czuła się bardziej szczęśliwa rzadziej angażowała się w działalność przestępczą i rzadziej sięgała po nielegalne substancje niż ich rówieśnicy często przeżywający nastroje depresyjne.
Badacze zaobserwowali, że młodzi ludzie często doświadczali zmiany tych emocji - gdy poczucie szczęścia się zmniejszało lub gdy nasilały się u nich objawy depresji - wówczas częściej popełniali oni przestępstwa lub zażywali narkotyki.
Wynika z tego, że programy i metody wychowawcze zwiększające poczucie szczęścia u dzieci i młodzieży mogłyby okazać się pomocne w przeciwdziałaniu ich przestępczości i skłonności do zażywania narkotyków. Autorzy badania zwracają uwagę, by rodzice, wychowawcy i psychologowie kładli nacisk na szczęście oraz dobre samopoczucie natolatków.
Źródłem dobrego samopoczucia i pozytywnych emocji mogą być u nich np. silne więzi z innymi, wysokie poczucie własnej wartości, nabywanie umiejętności intelektualnych czy też innych zachowań cenionych w społeczeństwie.