Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Aktywność fizyczna w każdym wieku to nie tylko dobre zdrowie, większa sprawność fizyczna i ładniejsza sylwetka, ale także - lepsze funkcjonowanie mózgu i zdolności intelektualne.
Kanadyjsko - amerykański zespół naukowców przeprowadził analizę ponad 100 badań sprawdzających, czy regularne ćwiczenia fizyczne mają korzystne skutki dla mózgu.
Wnioski jednoznacznie potwierdziły tę tezę.
Okazuje się, że ćwiczenia aerobowe, tj. takie, które zwiększają dotlenienie organizmu, czyli np. jazda na rowerze, jogging czy pływanie - wspomagają rozwój intelektualny osób w każdym wieku.
Wykazano, że aktywne fizycznie maluchy mają lepszą percepcję, lepiej się koncentrują, są bardziej kreatywne i mają wyższe IQ w porównaniu z nieaktywnymi rówieśnikami, przez co uzyskują lepsze wyniki w szkole.
Co więcej, chętnie ćwiczące dzieci mają lepszą zdolność do podejmowania decyzji czy wyłapywania błędów, osiągają lepsze wyniki w testach pamięciowych i mają większy hipokamp - strukturę mózgu zaangażowaną w procesy pamięciowe.
Badania potwierdziły też korzystny wpływ ćwiczeń na mózg i sprawność umysłową wśród młodych dorosłych, zwłaszcza osób z genetyczną predyspozycją do obniżonych zdolności intelektualnych, z powodu niedoborów w mózgu neuroprzekaźnika dopaminy.
Istnieje też wiele dowodów na to, że regularny ruch może spowalniać procesy starzeniowe mózgu i pogarszanie się funkcji umysłowych oraz zapobiegać demencji. ćwiczenia aerobowe, nawet jeśli rozpocznie się je w podeszłym wieku, korzystnie wpływają na strukturę i funkcjonowanie mózgu oraz pamięć i sprawność intelektualną.
Co istotne, efekty takich ćwiczeń utrzymują się nawet przez rok po ich zaprzestaniu.
Sprawność umysłową podnoszą także ćwiczenia siłowe - wraz z aerobowymi odgrywają ważną rolę w utrzymaniu sprawności mózgu i zdolności umysłowych w ciągu całego życia człowieka.