Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Eksperci z Państwowego Zakładu Higieny podpowiadają, jak zdrowo i bezpiecznie spędzić wakacje.
O tym, na co uważać i czego unikać podczas urlopowych wyjazdów, by nie skończyły się one nieprzyjemnymi, a czasem groźnymi dla zdrowia konsekwencjami, mówili podczas konferencji prasowej zorganizowanej niedawno w Warszawie.
Podczas spotkania szczególną uwagę zwrócono na zatrucia i zakażenia pokarmowe, które są następstwem spożycia pokarmów lub wody zanieczyszczonych chorobotwórczymi bakteriami, wirusami lub pasożytami. Sprzyja im wysoka temperatura oraz zmiana warunków, związana z podróżowaniem i wypoczynkiem.
Przestrzeganie prostych zaleceń pozwala ich uniknąć. Przede wszystkim należy często myć ręce - po zakupieniu żywności, po skorzystaniu z toalety oraz przed jedzeniem. Specjaliści zalecają też, by oddzielać żywność surową od przetworzonej i sugerują, by gotowych, łatwo psujących się potraw nie zostawiać w temperaturze pokojowej przez więcej niż 2 godziny (należy je schładzać poniżej 5 st. Celsjusza lub podgrzewać powyżej 60 st., by zapobiec znmnażaniu się bakterii).
Podczas wakacyjnych wyjazdów trzeba również pamiętać o unikaniu żywności z niepewnego źródła, zwłaszcza tej jedzonej na surowo - np. surówek, sałatek, niepasteryzowanego mleka, sera czy lodów. W krajach o klimacie tropiklnym najbezpieczniejsze jest spożywanie świeżo ugotowanych potraw, upieczonych czy usmażonych w odpowiednio wysokiej temperaturze. Owoce należy samodzielnie myć w czystej wodzie i obierać ze skórki. Do picia najlepsze są napoje butelkowane lub przegotowana woda (np. w herbacie herbata), a unikać należy lodu w drinkach, jeśli nie wiadomo z jakiej wody został przygotowany.
Najbardziej narażone na zatrucia i zakażenia pokarmowe są niemowlęta, małe dzieci, a także osoby w podeszłym wieku. Niebezpieczne pod tym względem są szczególnie podróże po krajach o niskich standardach higienicznych, gdzie częsta jest "biegunka podróżników".
Bardziej narażone na tego typu dolegliwości są ponadto osoby przyjmujące leki neutralizujące kwas żołądkowy lub zmniejszające jego wydzielanie. Zmniejszyć zagrożenie może podawanie probiotyków - kapsułek z "dobrymi" szczepami bakterii, jednak nie wszystkie probiotyki są tak samo skuteczne. W krajach egzotycznych zatrucia pokarmowe leczy się miejscowymi lekami, które są lepiej dostosowane do lokalnych zarazków.
Kolejnym zagrożeniem po wirusach i bakteriach są pasożyty, wystepujące np. w surowym i półsurowym mięsie, nieprzegotowanej wodzie czy niemytych warzywach i owocach.
Groźne jest także picie wody podczas kąpieli - wbrew pozorom kąpiące się dziecko wypija nawet pół litra wody. Z tego powodu lepiej jest korzystać z kąpielisk (są kontrolowane 4 razy w roku) niż "miejsc wykorzystywanych do kąpieli" (kontrola przed sezonem i raz w czasie sezonu). Kąpiel w każdym innym nieoznakowanym miejscu jest ryzykowna.
Eksperci zalecają też, by po powrocie z wycieczki zdezynfekować bagaż, z którym się podróżowało.