Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Brytyjscy naukowcy sprawdzili, czy istnieje związek pomiędzy zdolnością przypominania sobie posiłku a podjadaniem.
Badanie z udziałem trzech grup wykazało, że skupianie się na jedzeniu obiadu zmniejsza ryzyko podjadania ciastek po południu.
W ramach eksperymentu wszystkim ochotnikom zaproponowano identyczny lunch, a później herbatniki. Pierwszą grupę poproszono o skupienie się na posiłku, a więc myślenie o wyglądzie, zapachu, smaku i posmaku zarówno całego dania, jak i jego składników. Przedstawiciele tej grupy mieli także koncentrować się na żuciu, przełykaniu oraz rozważać pochodzenie składników potrawy. Eksperymentatorzy zachęcali ich do wolnego jedzenia. Ochotnikom z drugiej grupy zalecono przeczytanie artykułu o żywności w trakcie jedzenia, a trzeciej nie zlecono żadnego dodatkowego zadania.
Okazało się, że istnieje związek pomiędzy zdolnością przypominania sobie posiłku a liczbą zjedzonych po południu ciastek - osoby, które skupiały się na lunchu, tworzyły lepsze (silniejsze i/lub dokładniejsze) wspomnienie posiłku.
Po posiłku wszyscy badani mieli stwierdzić, jak żywe są ich wspomnienia zjedzonego posiłku. Następnie wszystkich poczęstowano trzema rodzajami ciastek.
Grupa, którą poproszono o koncentrowanie na jedzeniu w czasie lunchu i która miała najżywsze wyobrażenia pokarmu, zjadała znacznie mniej herbatników. Zdaniem autorów eksperymentu świadczy to o tym, że istnieje związek między tym, co się pamięta z posiłku, a ilością przyjmowanego następnie pożywienia i że zmiana pamięci pokarmów przez koncentrowanie się na jedzeniu może ograniczać późniejsze pojadanie.