Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Skutecziejsze filtry papierosowe z dodatkiem nanomateriałów

dodano: Piątek, 6 Maj 2011, 13:19:55

Wszyscy wiemy, że palenie papierosów to zatruwanie organizmu zawartymi w nich szkodliwymi, rakotwórczymi substancjami chemicznymi. Pewną, aczkolwiek niewielką ochronę przed nimi uzyskuje się poprzez zastosowanie filtrów z octanu celulozy, który absorbuje nikotynę, substancje smoliste i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne.






Chińscy naukowcy odkryli jednak, że dodatek nanomateriałów z tlenku tytanu może zatrzymać w filtrze jeszcze więcej szkodliwych związków.





Badacze wpadli na ten pomysł już wcześniej - nanorurki węglowe i mezoporowate nanostruktury krzemionkowe sprawdzały się dobrze w tej nowej roli, jednak dyskwalifikowała je wysoka cena i niepewność, czy materiał jest bezpieczny dla zdrowia.





Ostatnio okazało się, że nanorurki i nanopłachty dobrze przefiltrowują dym papierosowy, są stosunkowo tanie i co najważniejsze, materiał ten stosuje się już w przemyśle kosmetycznym i spożywczym, wiadomo zatem, że jest bezpieczny dla zdrowia.






Chińczycy porównali papierosy z nanorurkami i nanopłachtami z tlenku tytanu za pomocą maszyny do palenia papierosów, chromatografii cieczowej i chromatografii jonowej. Metody te pozwoliły na ocenę ilości wychwyconych substancji, w tym cyjanowodoru czy amoniaku. Okazało się, że nanorurki są w tym zakresie 2-krotnie wydajniejsze od nanopłacht.





Być może materiał znajdzie wkrótce powszechne zastosowanie przy produkcji filtrów do papierosów, jednak póki co najskuteczniejszą metodą ograniczenia ilości szkodliwych substancji pozostaje... rzucenie palenia.

847 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.