Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
W Polsce rak płuca jest przyczyną śmierci około 22 tysięcy osób każdego roku. Na ten właśnie nowotwór zapada jedna trzecia mężczyzn chorych na nowotwór złośliwy. Do niedawna rak płuca był drugim pod względem częstotliwości występowania wśród kobiet - po raku piersi. W ubiegłym roku sytuacja uległa zmianie - obecnie jest on częstszą przyczyną zgonów niż nowotwór piersi.
Za wzrost zachorowań na raka płuc wśród kobiet odpowiada coraz większa konsumpcja tytoniu wśród kobiet na całym świecie. Onkolodzy ostrzegają, że szczególnie niebezpieczne jest palenie cienkich mentolowych papierosów, a to właśnie po takie najchętniej sięgają uzależnione od nikotyny panie.
Najgroźniejszym typem nowotworu płuca jest rak drobnokomórkowy, który stanowi 15% wszystkich przypadków tej choroby. Zapadają na niego głównie kobiety, palące właśnie mentolowe cienkie papierosy. Podczas ich paleenia konieczne jest głębokie zaciąganie się, podczas którego mentol zawarty w papierosie ułatwia przenikanie substancji rakotwórczych z dymu do drzewa oskrzelowego.
90% chorych na raka płuc to długoletni, "namiętni" palacze - tacy, którzy przez 20 lat palą co najmniej paczkę dziennie.
Rak płuca jest jednym z najbardziej podstępnych nowotworów, ponieważ nie daje charakterystycznych objawów i dlatego jest diagnozowany najczęściej już w zaawansowanym stadium. Palacze bardzo często bagatelizują objawy takie jak kaszel, duszność, odkrztuszanie, krwioplucie, przedłużające się stany zapalne dróg oddechowych, kojarząc je po prostu z wieloletnim paleniem.