Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Najnowszy raport WHO dotyczący światowej konsumpcji alkoholu

dodano: Poniedziałek, 14 Luty 2011, 12:21:54

W piątek Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła raport dotyczący skali spożycia alkoholu przez poszczególne państwa. Polska znalazła w grupie tych o najwyższym spożyciu czystego alkoholu na dorosłego mieszkańca. Przy średniej światowej 6,13 litra, wypijamy ponad dwa razy więcej, bo aż 13,3 litra...






Konsumpcja napojów alkoholowych w naszym kraju stale wzrasta. Polska należy ponadto do krajów o najniższym odsetku abstynentów. Aż 66% konsumowanych u nas napojów alkoholowych stanowią mocne trunki, 20% - piwo, a 14% - wino.






W raporcie podano, że prawie 30% pitych na całym świecie trunków stanowi alkohol wyprodukowany w warunkach domowych i nielegalnie, którego spożycie jest jeszcze bardziej groźne dla zdrowia i życia, ze względu na obecność różnych toksycznych zanieczyszczeń.






Mimo dużego spożycia alkoholu, aż 45% populacji światowej po 15 roku życia nigdy nie piło alkoholu (35% mężczyzn i 55% kobiet). Dodatkowe 13% całkowicie zrezygnowało z jego picia w ostatnim roku badań. Oznacza to, że w ciągu ostatniego roku aż 2/3 pań i niemal 1/2 panów nie piło napojów wyskokowych.





Jak podaje raport - najwięcej alkoholu spożywa się w krajach europejskich, ale też w Australii, Nowej Zelandii oraz Argentynie. Wzrost jego konsumpcji w ostatnich latach odnotowano także w niektórych państwach rozwijających się - w Afryce i Południowo-Wschodniej Azji.






Szczególnie niepokojące jest to, że wrasta spożycie alkoholu wśród młodzieży szkolnej - każdego roku przyczynia się on do 320 tysięcy zgonów młodych osób w wieku 15-29 lat.






Polska znalazła się wśród 25 krajów Europy, w których spożycie alkoholu przekracza średnią europejską, czyli 12,2 litra czystego alkoholu na osobę po 15 roku życia. Średnia ta wynosi w naszym kraju 13,3 litra. Jeszcze więcej pije się w Mołdawii - 19,2 litra i na Węgrzech - 16,3 litra.





Autorzy raportu przypominają, że nadmierna konsumpcja alkoholu jest zaliczana do czynników o najbardziej szkodliwym wpływie na zdrowie i życie ludzi. Przyczynia się do ponad 60 różnych rodzajów schorzeń i urazów: powoduje od 20 do 50% przypadków marskości wątroby, padaczki, zatruć, wypadków drogowych, aktów przemocy i różnych rodzajów raka. Jednocześnie to jeden z czterech najważniejszych czynników ryzyka - obok palenia tytoniu, niezdrowej diety i braku aktywności fizycznej - chorób niezakaźnych, takich jak schorzenia układu sercowo-naczyniowego, nowotwory złośliwe, przewlekłe choroby płuc i cukrzyca.






Według szacunków nierozważne spożycie alkoholu powoduje ponad 2 miliony zgonów rocznie i stanowi 4% zgonów na świecie.






Eksperci WHO przedstawiając powyższe statystyki zaapelowali jednocześnie do rządów państw o podjęcie działań i wprowadzenie regulacji prawnych, które pomogłyby zredukować szkodliwy wpływ alkoholu na ludzkie zdrowie i relacje społeczne, a także zmniejszyły liczbę zgonów z powodu jego nadużywania. Sposobem na to może być np. wzrost akcyzy na alkohol, zwiększenie limitu wieku, od którego picie alkoholu jest dopuszczalne lub wprowadzenie bardziej restrykcyjnych limitów dla kierowców.

991 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.