Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Holenderscy naukowcy wykazali, że prowadzenie samochodu nocą przez 3 godziny powoduje, że kierowca prowadzi go tak źle, jakby był pod wpływem działania alkoholu.
W przeprowadonym przez nich eksperymencie mającym na celu ocenę wpływu zmęczenia na jakość prowadzenia samochodu wzięło udział 14 zdrowych mężczyzn w wieku od 21 do 24 lat.
Każdy z nich pod nadzorem jechał w nocy po autostradzie przez 2, 4 i 8 godzin. Panowie mieli pilnować stałej prędkości 130 km/h i trzymać się środkowej części pasa. Poczynania kierowców nagrywano i w ten sposób kontrolowano bezpieczeństwo jazdy.
Okazało się, że juz po 2 godzinach nocnej jazdy uczestnicy badania popełniali takie błędy, jakby w ich krwi znajdowało się 0,5 promila alkoholu, tymczasem zaburzenia uwagi pojawiają się już przy 0,3‰. Ich umiejętności i uwaga pogarszała się wraz z kolejnymi godzinami spędzonymi "za kółkiem". Po 3 godzinach mężczyźni zachowywali jak pod wpływem 0,8‰, a więc byli nadpobudliwi, mieli obniżony krytycyzm i upośledzoną koordynację wzrokowo-ruchową.
W Polsce dopuszczalna norma alkoholowa dla kierowców to 0,2 promila.
Kierowcy prowadzący samochów nocą zwykle nie są świadomi tego, jak bardzo są zmęczeni i śpiący. Według autorów badania, nocą bez przerwy powinno się prowadzić maksymalnie 2 godziny.