Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
W dniach 7 - 11 sierpnia br. firma badawcza TNS OBOP przeprowadziła sondaż dotyczący trybu życia Polaków. Badaniem objęto 1005 losowo wybranych osób z całej Polski, w wieku od 15 lat wzwyż. Badano sposób odżywiania się, unikania stresu, uprawiania sportu oraz palenia papierosów.
U większości z nas (54%) tryb życia nie zmienił się w przeciągu ostatnich kilku lat. 31% osób, zwłaszcza spośród wykształconych, lepiej sytuowanych oraz mieszkających w miastach - poprawiła jakość swojego życia, lepiej dbając o zdrowie. 14% Polaków stwierdziło, iż zaczęło je zaniedbywać, a 1% nie miało w tej kwestii zdania.
55% ankietowanych nie zmieniło sposobu odżywiania się, 34% wprowadziło korzystne modyfikacje jadłospisu, a 10% respondentów stwierdziła, że odżywia się mniej zdrowo niż wcześniej. 1% pytanych nie miało zdania.
44% respondentów stresuje się w takim samym stopniu od kilku lat, 22% z nich zredukowało poziom stresu zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym, 18% - jedynie w życiu osobistym, 4% - tylko w pracy, natomiast 12% nie potrafiło określić wahań poziomu stresu w swoim życiu.
Z badań wynika, iż Polacy niechętnie uprawiają sporty. Znaczna większość, bo aż 73% ankietowanych nie zaczęła uprawiać żadnego sportu w przeciągu kilku oststnich lat. Aktywność fizyczną rozpoczęło jedynie 15% pytanych, ale jednocześnie 11% zaniechała dotychczasowy aktywny sposób spędzania wolnego czasu.
Korzystna zmiana dotyczy natomiast nałogu palenia papierosów, gdyż w tym samym czasie gdy 8% respondentów zaczęło palić, to 11% z nich udało się zerwać z tym uzależnieniem.
Największą troskę o zdrowie przejawiają osoby wykształcone, dobrze sytuowane, główie kierownicy, specjaliści, pracownicy administracji oraz usług. Najmniejszą - osoby z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym, zwłaszcza rolnicy. Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest skłonność do palenia papierosów.
Wykresy graficzne zmian trybu życia Polaków