Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Dzieci, które oglądają telewizję lub grają w gry komputerowe dłużej niż dwie godziny dziennie są bardziej narażone na problemy psychiczne. Zdaniem brytyjskich naukowców ryzyko to jest w ich przypadku o 60% wyższe niż u rówieśników preferujących inne rozrywki.
Spędzanie wielu godzin przed ekranem telewizora lub komputera odciąga dzieci od aktywności fizycznej, sprzyjając tym samym epidemii otyłości wśród najmłodszych. Jak się okazuje, dodatkowym skutkiem tych statycznych rozrywek mogą być także problemy psychiczne.
W najnowszym badaniu przeprowadzonym przez psychologów z University of Bristol wzięło udział 1000 dzieci w wieku 10 – 11 lat.
Przez siedem dni za pomocą specjalnych urządzeń - akcelerometrów - mierzono ich aktywność fizyczną, młodzi respondenci wypełniali też kwestionariusze dotyczące czasu spędzanego przed telewizorem lub komputerem. Dodatkowo dzieci odpowiadały na pytania związane z ich stanem psychicznym, ze szczególnym naciskiem na problemy emocjonalne i behawioralne oraz relacje rówieśnicze.
Okazało się, że długiego przesiadywania przed ekranem nie zrekompensują nawet ćwiczenia fizyczne, gdyż jest ono szkodliwe bez względu na to, jak aktywne jest dziecko przez resztę dnia. Powodem tego jest nie tyle spędzanie godzin na siedząco, co straty emocjonalne ponoszone w tym czasie przez dziecko.