Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Dziś obchodzimy X Światowy Dzień FAS - zespołu uszkodzeń organizmu i związanych z tym zaburzeń rozwoju u dzieci matek pijących alkohol w czasie ciąży.
Z tej okazji zaplanowano szereg wydarzeń związanych z jego obchodami.
w Lędzinach odbędzie się dziś konferencja naukowa pn. „Wspieranie rozwoju dziecka z zaburzeniami rozwojowymi typu FASD”. Jej celem jest ciągłe pogłębianie wiedzy w zakresie diagnostyki i terapii FAS oraz budowanie systemu terapii i wsparcia.
Kolejnym elementem obchodów będzie zaicjowanie kampanii edukacyjno-medialnej pt. „Zero alkoholu w ciąży”, skierowanej do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i mieszkańców miasta Katowice. Realizatorem kampanii na zlecenie Urzędu Miasta Katowice jest Fundacja FASTRYGA.
Co dziesiąta Polka w ciąży przyznaje się do picia alkoholu. Tymczasem nawet niewielka jego ilość przenika przez łożysko do organizmu dziecka, a stężenie alkoholu wypitego przez kobietę w ciąży jest zbliżone do tego, jakie osiąga płód. Nie istnieje dawka bezpieczna, którą przyszła matka może spożywać w czasie ciąży nie narażając swojego dziecka, a alkohol uszkadza płód bardziej, niż jakikolwiek inny narkotyk. Szkody wywołane poprzez ekspozycję płodu na alkohol są proporcjonalne do jego wypijanej przez matkę ilości – im częściej i im więcej, tym większe będą uszkodzenia w organizmie dziecka.
Z sondażu przeprowadzonego w sierpniu br. przez TNS OBOP wynika, że aż 10% kobiet w wieku 18-35 lat uważa, że w ciąży można od czasu do czasu wypić kieliszek czerwonego wina. Z kolei w opinii 14% Polek niewielkie ilości alkoholu nie szkodzą ani ciężarnej, ani dziecku. 34% respondentów stwierdziło, że było biernym świadkiem, kiedy kobieta piła w ciąży.
Lekarze alarmują - w takich prztypadkach trzeba reagować i uświadamiać. FAS jest chorobą nieuleczalną, ale której można w 100% zapobiegać.