Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Głównym powodem, dla którego młodzież sięga po papierosy jest ciekawość, ale niektórzy robią to także po to, by zwalczyć przygnębienie. Kanadyjscy naukowcy wykazali jednak, że u części z nich palenie nie tylko nie poprawia humoru, ale wręcz nasila objawy depresyjne.
W ramach badania 662 licealistów wypełniało na przestrzeni kilku lat 20 ankiet dotyczących wypalanych papierosów i ich wpływu na kondycję psychiczną. Nastolatków podzielono na 3 grupy: w pierwszej znaleźli się ci, którzy nigdy nie palili, do drugiej zaliczono palaczy niestarających się wpłynąć w ten sposób na swój stan fizyczny, zdrowie albo humor, natomiast do trzeciej zakwalifikowano młodzież sięgającą po papierosy w celu poprawy samopoczucia.
Następnie, za pomocą specjalnej skali, oceniono występujące u nich objawy depresyjne, takie jak przytłaczające zmęczenie, kłopoty ze snem, uczucie przygnębienia i smutku, bycia nieszczęśliwym, wrażenia beznadziejności i braku perspektyw na przyszłość, napięcia oraz nadmiernego zamartwiania się o wszystko.
Okazało się, że w porównaniu do niepalących rówieśników, u nastoletnich palaczy, którzy traktowali papierosy jako sposób na poprawienie nastroju, stwierdzono podwyższone ryzyko nasilenia symptomów depresyjnych.