Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Kolejne dowody na wysoką szkodliwość biernego palenia

dodano: Wtorek, 24 Sierpień 2010, 12:41:43

Zmiany DNA u biernych palaczy przypominają te, jakie występują u osób palących i stanowią pierwszy krok na molekularnej ścieżce do rozwoju chorób płuc...










Nowojorscy badacze dostarczyli kolejnych dowodów na wysoką szkodliwość biernego palenia.











Zespół kierowany przez dr Ronalda Crystala z Weill Cornell Medical College przeprowadził eksperyment z udziałem 121 ochotników, wśród których znaleźli się palacze oraz osoby niepalące.









Pobrano od nich komórki wyściełające oskrzela, które jako pierwsze mają kontakt z dymem papierosowym, a następnie przebadano je pod kątem aktywności 400 genów. Analizie na obecność nikotyny i jej metabolitów zostały paddane także uzyskane od uczestników próbki moczu.









Na tej podstawie podzielono ich na trzy grupy - do pierwszej zaliczono palaczy z wysokim poziomem metabolitów nikotyny, do drugiej - osoby niepalące, u których nie stwierdzono skutków kontaktu z tytoniem, natomiast do trzeciej - tych, którzy mieścili się pomiędzy tymi dwiema grupami (czyli palili okazjonalnie, w sposób czynny lub bierny).










Badacze zauważyli, że u respondentów z trzeciej grupy aktywnych było 34% tych samych fragmentów DNA, co u osób niepalących i 11% tych samych genów, które były aktywne u palaczy. Ich zdaniem świadczy to o tym, że zmiany genetyczne u biernych palaczy przypominają te, jakie dotykają osoby palące. Oznacza to, że w zbliżonym stopniu są oni narażeni na choroby płuc.

1293 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.