Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
9 września na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień FAS, czyli Zespołu Płodowego Zespołu Alkoholowego. W tym dniu w sposób szczególny przeprowadzane są działania mające na celu uświadamianie co do istoty tego schorzenia oraz zapobiegania mu.
Liczne badania naukowe dowiodły, że podczas ciąży przyszła matka powinna pozostać w stanie absolutnej abstynencji, ponieważ nawet najmniejsza dawka alkoholu może spowodować poważne uszkodzenia płodu.
W roku bieżącym zaplanowano szereg imprez profilaktycznych zwracających uwagę na problem picia przyszłych mam.
Już 6 września krakowski Urząd Miasta przy współpracy z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zorganizowały piknik rodzinny na Rynku Głównym. Był on okazją do edukacji mieszkańców tego miasta na temat FAS za pomocą rozdawanych ulotek, broszur, plakatów oraz konsultacji z ekspertami. Podczas imprezy prezentowana była ponadto wystawa „FAScynujące dzieci”.
W dniu 8 września w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której przedstawiono wyniki badań mózgów dzieci z FAS. Wynika z nich, że mózgi uszkodzone w życiu płodowym przez alkohol znacznie się różnią pod względem biochemicznym od mózgów osób zdrowych. Może okazać się to pierwszym krokiem w kierunku wspomagania terapii dzieci z FAS za pomocą substancji chemicznych, których ilość w układzie nerwowym chorych nie jest wystarczająca. Konferencja była też okazją do ogłoszenia strategii działania Zespołu Ekspertów ds. Strategii Ograniczania Szkód Wynikających z Picia Alkoholu przez Kobiety w Ciąży.
W dniu dzisiejszym obchodzony jest VIII Światowy Dzień FAS. Z tej okazji w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbędzie się spotkanie organizowane przez EUROCARE. Parlamentarzyści oraz inni przedstawiciele instytucji i organizacji UE, włącznie z reprezentantami PARPA z Polski spotkają się, by dyskutować o sposobach edukacji o FAS oraz działaniach podejmowanych w różnych krajach UE w tym zakresie.
PARPA od lat realizuje zadania związane z profilaktyką FAS, których przykładem jest np. zapoczątkowana w 2007 roku kampania „Ciąża bez alkoholu”. Oprócz tego typu działań oraz obchodów Światowego Dnia FAS, organizowane są także szkolenia i konferencje dla osób pracujących z dziećmi z tymi uszkodzeniami.