Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Kierowany przez Paula Kenny`ego amerykański zespół badaczy z The Scripps Research Institute odkrył, że w uzależnieniu od kokainy kluczową role odgrywa małe, niekodujące RNA regulatorowe, a jego manipulacja może stać się skutecznym sposobem terapii uzależnienia.
MikroRNA regulują ekspresję genów. Naukowcy zaobserwowali, że uzależnione od kokainy szczury mają podwyższony poziom mikroRNA o nazwie miR-212 w mózgu.
Badanie z udziałem gryzoni wykazało, że zablokowanie sygnalizacji za pośrednictwem miR-212 zwiększa przyjmowanie kokainy, natomiast zwiększenie jego poziomu zmniejsza zażywanie narkotyku przez szczury mające wolny dostęp do kokainy. Sugeruje to, że u osobników uzależnionych od kokainy, miR-212 może działać jako naturalny hamulec zapobiegający nasileniu nałogu.
Okazało się, że miR- 212 działa za pośrednictwem tzw. ścieżki sygnałowej CREB, która ma istotny udział w stymulowaniu układu nagrody pod wpływem środków psychoaktywnych. MikroRNA chroni więc przed uzależnieniem, jednak zaburzenia sygnalizacji z jego udziałem zwiększają podatność na uzależnienie od kokainy.