Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Hiszpańscy badacze z Institut Municipal d'Investigació Mèdica (IMIM) w Barcelonie wyjaśnili, dlaczego dieta śródziemnomorska obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Okazuje się, że polifenole, w które obfituje np. oliwa z pierwszego tłoczenia - niezbędny składnik tej diety - modyfikują ekspresję genów związanych z miażdżycą tętnic.
W przeprowadzonym przez nich badaniu wzięły udział 3 grupy zdrowych ochotników. Posiłki dla pierwszej z nich skomponowano na bazie tradycyjnej diety śródziemnomorskiej z dużą ilością oliwy z pierwszego tłoczenia. Uczestnicy drugiej grupy jedli to samo, lecz w procesie przygotowywania dań zastosowano w ich wypadku oliwę z niską zawartością polifenoli. Z kolei przedstawiciele trzeciej mieli jeść to, co zazwyczaj.
Po upływie trzech miesięcy okazało się, że w krwi członków pierwszej grupy obniżyła się ekspresja genów związanych z arterioskleroząoraz że zawarte w oliwie przeciwutleniacze zmodyfikowały ekspresję genów oddziałujących na chorobę niedokrwienną serca. Naukowcy ustalili, że jej powszechne wykorzystywanie w diecie śródziemnomorskiej ogranicza oksydację lipidów i DNA, insulinooporność, redukuje stany zapalne i onkogenezę, a także prowadzi do zmniejszenia guzów.
Wiedza na temat modyfikacji działania określonych genów za pośrednictwem diety stwarza mozliwość właściwego doboru i optymalizacji menu. Odkrycie Hiszpanów stanowi więc pierwszy krok w kierunku opracowania terapii wykorzystujących wybrane pokarmy.