Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Brytyjscy specjaliści - dr Karl Pillemer z Cornell University oraz dr Jill Suitor z Purdue University sprawdzili, jak rodzicielska faworyzacja wpływa na zdrowie psychiczne dziecka w kolejnych etapach jego życia.
Już wcześniej wykazano, że faworyzowanie jednego z dzieci bardzo często jest przyczyną problemów z jego zachowaniem we wczesnym dzieciństwie, w okresie dorastania oraz na etapie osiągania dojrzałości.
W najnowszym badaniu naukowcy wykazali, że percepcja nierównego traktowania, czy to faworyzowanie, czy przeciwnie - poczucie odrzucenia przez rodziców - sprzyja rozwojowi depresji w wieku dorosłym. Uczestniczyło w nich 275 rodzin z Bostonu - przeprowadzono 275 wywiadów z matkami, które wychowywały dzieci w latach 60 i 70, a obecnie mają dwoje dorosłych, żyjących dzieci, które także wypełniły ankiety. W sumie przebadano 671 osób.
okazuje się, że wspomniany szkodliwy efekt utrzymuje się także w wieku dojrzałym i wpływa na kondycję psychiczną dziecka, nawet jeśli od wielu lat nie mieszka już w domu rodzinnym i ma własną rodzinę. Faworyzacja lub odrzucenie jednego z dzieci naraża je na objawy depresji w życiu dorosłym.