Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Globalna Strategia Redukująca Szkodliwe Spożywanie Alkoholu

dodano: Wtorek, 1 Czerwiec 2010, 13:00:16

21 maja 2010 roku, podczas 63 obrad Światowego Zgromadzenia Zdrowia (WHA), które odbyło się w Genewie, przyjęta została Globalna Strategia Redukująca Szkodliwe Spożywanie Alkoholu.










Wszystkie kraje członkowskie zgodnie uznały szkodliwe spożywanie alkoholu za jeden z głównych destabilizatorów zdrowia publicznego i zaapelowały, by problemom alkoholowym nadano wyższy priorytet w WHO, przydzielono więcej środków na uporanie się z tymi problemami oraz wprowadzono nową globalną strategię walki z alkoholizmem.










Szczególną uwagę zwrócono na zjawisko coraz częstszego upijania się przez młodzież na całym świecie oraz zwiększanie się wpływów marketingu alkoholu i reklam alkoholu.










Według szacunków WHO, w 2004 roku aż 2.5 miliona ludzi na świecie zmarło z powodów mających związek z alkoholem (głównie w wyniku chorób serca i wątroby, w następstwie wypadków drogowych, samobójstw lub różnych odmian raka). Stanowi to 3,8% wszystkich zgonów i 4,6% zgonów spowodowanych przez choroby na całym świecie. Nie ulega więc watpliwości, że szkodliwe spożywanie alkoholu ma ważny wpływ na zdrowie publiczne i stanowi jeden z głównych, globalnych czynników ryzyka słabego zdrowia.










Ustanowiona w Genewie Globalna Strategia Redukująca Szkodliwe Spożywanie Alkoholu wzywa kraje członkowskie WHO do wprowadzania poszczególnych rozwiązań z obszaru polityki publicznej w celu redukowania szkodliwej konsumpcji alkoholu. Sugeruje skupienie się przede wszystkim na polityce dotyczącej cen alkoholu, jego dostępności i działaniach marketingowych z nim związanych. Zawarte w rezolucji rekomendacje nie są jednak wiążące, mają służyć jako wytyczne dla krajów członkowskich WHO.










W opinii Global Alcohol Policy Alliance (GAPA), decyzja WHA to ważny pierwszy krok w kierunku zmierzenia się z problemem nadmiernego picia. Opracowana strategia redukująca globalne problemy alkoholowe jest opóźniona, ale uwzględnia ponadnarodowy aspekt zagadnień związanych z alkoholem.

 

 







Europa jest światowym liderem w konsumpcji alkoholu oraz ważnym eksporterem napojów alkoholowych, dlatego spoczywa na niej duża odpowiedzialność wobec innych krajów, do których niejako przy okazji eksportujemy też nasze praktyki i normy dotyczące picia. Wielu z nich brakuje bowiem środków i umiejętności, by poradzić sobie z dodatkowym obciążeniem dla zdrowia publicznego, jakie wynika z alkoholizmu.
 

1468 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.