Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
„Jedz z klimatem” to hasło tegorocznych obchodów Dnia Praw Zwierząt Klubu Gaja, przypadającego 22 maja. W tym dniu restauracje, stołówki szkolne, uczelniane i pracownicze zachęcane są do przygotowywania bezmięsnych posiłków. Może Ty też postarasz się, by na Twoim talerzu znalazły się jutro jarskie dania?
Przejmujemy się losem zwierząt domowych, kochamy i troszczymy się o nasze koty czy psy, ale jednocześnie zapominamy o losie miliardów zwierząt hodowanych na mięso, skóry, mleko i jaja... Obecnie na świecie hoduje się około 60 miliardów zwierząt, a do roku 2050 liczba ta może wzrosnąć nawet do 120 miliardów. Większość z nas nie ma pojęcia, że taka sytuacja wpływa na zmiany klimatyczne - już teraz przemysłowa hodowla zwierząt kwalifikowana jest jako źródło 18% emisji gazów cieplarnianych spowodowanych działalnością człowieka. Dal porównania, transport stanowi 14 %. Nadmierna produkcja żywego inwentarza zaostrza szkody dla ogólnej produkcji żywności i dla środowiska, związane np. z globalnym ociepleniem. Częściowo odpowiada za coraz częstsze susze, powodzie, huragany i klęski nieurodzaju.
Jak można to zmienić? Wystarczy ograniczyć spożycie mięsa i promować produkty zwierzęce z wolnego chowu i gospodarstw ekologicznych.
Klub Gaja już od 1997 roku zachęca Polaków do wprowadzenia zmian na talerzu i poprawy jakości swojego życia i życia innych stworzeń wokół. Przekonuje, że "jedzenie z klimatem" sprzyja naszemu zdrowiu, zwierzętom i środowisku naturalnemu.
Potwierdzają to eksperci od żywienia, według których redukcja dziennego spożycia mięsa w krajach wysoko rozwiniętych może przyczynić się do zredukowania chorób nadwagi i otyłości nawet o około 60%. Ograniczenie konsumpcji mięsa czerwonego lub przetworzonego zaleca także Światowy Fundusz Badań nad Rakiem. Udowodniono, że spożywane w nadmiarze zwiększa ryzyko nowotworów w układzie pokarmowym człowieka.
Ambasadorką akcji została aktorka Magdalena Różdżka, która wegetarianką została sześć lat temu. Jak zapewnia, dzięki temu czuje się lekka i ma lepsze samopoczucie, a dodatkowo nie bierze udziału w niehumanitarnych praktykach hodowlanych zwierząt przeznaczonych na ubój.
Miejscem tegorocznych obchodów Dnia Praw Zwierząt będzie Biblioteka Śląska w Katowicach, gdzie od godz. 11:30 zaplanowano: konferencję prasową, wręczenie nagród „Współodczuwania”, prezentację dobrych praktyk podejmowanych przez instytucje i placówki edukacyjne realizujące program "Pomagamy zwierzętom – chronimy klimat" oraz działania artystyczne przygotowane przez Górnośląskie Centrum Kultury.
Ty też jedz z klimatem, pomyśl o Ziemi...