Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Chcesz schudnąć? Rezygnacja z jednego ciastka dziennie to stanowczo za mało...

dodano: Środa, 10 Marzec 2010, 15:24:24

W analizie opublikowanej niedawno w „The Journal of the American Medical Association” amerykańscy naukowcy obalili pogląd mówiący o skuteczności metody "małych kroków" w odchudzaniu.










Wyniki wielu badań świadczą o tym, że drobne ograniczenie liczby spożywanych kalorii nie ma żadnego wpływu na wagę. Rezygnacja z jednego ciastka lub wprowadzenie jakiejś formy ruchu do planu dnia sprawia, że w organizmie włączają się biologiczne i behawioralne procesy adaptacyjne, które znacznie redukują korzyści wypływające z podjętych wysiłków.










Teoria „małych kroków”, propagowana przez wielu specjalistów nie jest skuteczna, gdyż nie bierze pod uwagę wspomnianych mechanizmów adaptacyjnych naszego ciała. Rezultat w postaci wyraźnej utraty kilogramów mógłby przynieść dopiero codzienny spacer po 8-16 kilometrów przez 10 lat.










Nie oznacza to jednak, że wprowadzanie drobnych zmian w stylu życia nie ma sensu. wręcz przeciwnie, mogą zapoczątkować one proces przechodzenia na zdrowy tryb życia, kompleksowo uwzględniający odpowiednią dietę i właściwy poziom aktywności ficzycznej.











Małe zmiany często prowadzą do dużych, jednak zdaniem naukowców pojedyncze kroki nigdy nie spowodują znacznej utraty wagi. Zgodnie z biologią organizmu, waga człowieka pozostaje na stałym poziomie, jeśli liczba przyswajanych przez niego kalorii nie przekracza liczby kalorii spalanych przez organizm. O utracie kilogramów bądź przybieraniu na wadze decyduje dopiero różnica pomiędzy przyswajanymi i spalanymi kaloriami. Jednak po pewnym czasie cały mechanizm procesów biologicznych zaczyna pomagać organizmowi w utrzymaniu nowej wagi. Przykładowo - osob zjadająca jedno ciastko dziennie początkowo będzie przybierać na wadze, ale z czasem jej organizm przestanie „zwracać uwagę” na dodatkowe kalorie i jej waga zatrzyma się na jednym poziomie. I odwrotnie, rezygnacja z kalorycznego smakołyku początkowo poskutkuje utratą kilograów, jednak z czasem organizm zacznie się zadowalać mniejszą liczbą kalorii i spadek wagi się zatrzyma.












Niestety, ludzki organizm bardziej sprzeciwia się utracie kilogramów niż ich przybieraniu, gdyż proces odchudzania utrudniają sterujące łaknieniem hormony i substancje chemiczne w mózgu. Istnieje wiele istotnych czynników napędzających proces jedzenia, którymi kierują nie do końca świadome czy przemyślane decyzje.

1680 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.