Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Nowa ustawa hazardowa nałoży na Ministerstwo Zdrowia nowe obowiązki w zakresie walki z uzależnieniem od hazardu.
Przewiduje ona m.in. utworzenie jeszcze w bieżącym roku Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, do którego trafiałoby 3% wpływów (tzw. dopłat) z gier hazardowych. Uzyskane w ten sposób pieniądze, według szacunków około 23 miliony złotych rocznie, byłyby przeznaczone m.in. na badania naukowe, profilaktykę, terapie i szkolenia personelu. Otrzymywałyby je ośrodki, które wygrałyby ogłaszany przez ministerstwo konkurs.
Problem hazardu dotyczy coraz większej liczby osób - coraz więcej uzależnionych od niego pacjentów poszukuje pomocy, trafia do szpitali psychiatrycznych lub podejmuje próby samobójcze, gdyż nie są w stanie samodzielnie wyzwolić się z nałogu, który niszczy ich życie.
Niestety dziś leczenie takiego uzależnienia w placówkach publicznych praktycznie nie istnieje, a jedynym rozwiązaniem jest prywatna terapia. Specjaliści w dziedzinie uzależnień chwalą założenia nowej ustawy hazardowej i pomysł założenia funduszu, dzięki któremu pieniądze z hazardu posłużą ofiarom nałogu.
Terapia wyzwalająca z uzależnienia od hazardu przebiega podobnie jak w przypadku leczenia alkoholizmu - kluczowe jest uświadomienie sobie problemu, należy nauczyć się omijać niebezpieczne miejsca i odnaleźć sens życia bez hazardu. W wielu przypadkach pomocne są leki, które pozwalają kontrolować zachowanie lub blokują doznanie przyjemności z gry.