Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Najnowsze badania przeprowadzone przez grecko - duński zespół naukowców z University of Crete i University of Copenhagen wykazały, że dostępne w powszechnej sprzedaży soki owocowe zawierają w swym składzie podwyższony poziom antymonu - toksycznego pierwiastka chemicznego z grupy metaloidów.
Dokładna analiza składu chemicznego soków przechowywanych w plastikowych opakowaniach wykonanych z PET - poli(tereftalan etylenu) wykazała, że poziom zawartego w nich antymonu może przekraczać normy europejskie określające dozwolone stężenie tego pierwiastka w wodzie pitnej.
Już jakiś czas temu naukowcy odkryli, iż z tak zwanych butelek PET, do zamkniętych w nich cieczy, przenikają małe ilości antymonu. Substancja ta jest występuje w polimerze, jako pozostałość poprodukcyjna. Do syntezy poli(tereftalanu etylenu) wykorzystuje się katalizator - trójtlenek antymonu, który, jak podejrzewają badacze - ma właściwości rakotwórcze.
W ramach badania jego autorzy szczegółowo określili ilość antymonu w 42 butelkach różnego typu soków (porzeczkowych, truskawkowych, malinowych itp.), których wspólną cechą był czerwony kolor. Zbadano także skład syropu miętowego i karmelowego.
Okazało się, że w niektórych przypadkach poziom antymonu w sokach owocowych znacznie przekraczał dozwolone dla wody pitnej stężenie antymonu. Najwięcej tej toksycznej substancji zawierał sok z czarnej porzeczki, w którego składzie wykryto 2,7 razy wyższe jej stężenie niż dopuszczalne przez normę europejską (5 ug/L - w przypadku wody pitnej).
Obecnie prowadzone są prace badawcze, które mają ustalić źródło antymonu. Naukowcy chcą jednoznacznie określić, skąd do soków przenika taka ilość toksycznej substancji chemicznej. Podejrzewają, że źródłem tego problemu mogą być niewłaściwie wykonane butelki PET, nieodpowiednio przeprowadzona produkcja soków lub podwyższone stężenie cukrów w sokach, co mogłyby ułatwiać wypłukiwanie antymonu z plastiku.
Stężenie antymonu (względem europejskiej normy ustalonej dla wody pitnej) zostało przekroczone w przypadku 20% badanych soków. Co ciekawe, prawo Unii Europejskiej nie zostało złamane w żadnym z tych przypadków z powodu braku odpowiednich regulacji dotyczących stężenia antymonu w innych niż woda pitna produktach spożywczych...