Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Kufel piwa dla mocnych kości

dodano: Poniedziałek, 8 Luty 2010, 14:49:17

Zdaniem badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis piwo w zachodniej diecie może być jednym z najważniejszych źródeł krzemu. Jak wiadomo - pierwiastek ten pobudza wzrost kości i tkanki łącznej i zapobiega rozwojowi osteoporozy.
 

 

 

 




Amerykańscy naukowcy przeanalizowali związek pomiędzy wybraną metodą produkcji tego chmielowego napoju a zawartością krzemu i określili oddziaływanie surowego materiału oraz procesu warzenia na stężenie tego pierwiastka w brzeczce i samym piwie.

 

 

 




Krzem zawarty w piwie występuje pod postacią kwasu ortokrzemowego (OSA), który charakteryzuje się 50% biodostępnością, dzięki czemu chmielowy napój staje się podstawowym źródłem tego pierwiastka w zachodniej diecie.


 

 

 




Analiza próbek surowego materiału wykazała, że słodowanie w niewielkim stopniu zmienia zawartość krzemu, gdyż jego większość znajduje się w łuskach jęczmienia, które nie są niszczone podczas tego procesu. Im wyższe stężenie krzemu w słodzie, tym kolor piwa jest bledszy. Z kolei ciemniejsze słody, np. czekoladowy czy barwiący black malt, który w ramach palenia jest doprowadzany do punktu uwęglania, zawierają o wiele mniej krzemu.





 

 

 



Autorzy badania zmierzyli zawartość krzemu w 100 dostępnych w powszechnej sprzedaży piwach, które skategoryzowano m.in. ze względu na rodzaj alkoholu. Stężenie krzemu w poszczególnych napojach wahało się w zakresie od 6,4 do 56,5 mg/L.

 

 

 







Najwięcej tego cennego dla kości pierwiastka miały piwa zawierające dużo palonego jęczmienia i chmielu, nieco mnie - te wytwarzane z pszenicy.

1767 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.