Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Rzucenie palenia po zdiagnozowaniu raka płuc podwaja szanse pacjenta na przeżycie

dodano: Wtorek, 26 Styczeń 2010, 9:06:03

Wiadomo, że palenie tytoniu, zarówno czynne jak i bierne zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów i innych chorób. Okazuje się, że na zerwanie z nałogiem nigdy nie jest za późno, gdyż rzucenie palenia po zdiagnozowaniu raka płuc podwaja szanse pacjenta na przeżycie 5 lat.



 

 

 

 



Amanda Parsons z University of Birmingham przeprowadziła jedną z najbardziej kompleksowych analiz zależności pomiędzy stosowaniem tytoniu przez osoby chore i ich szansą na wyleczenie. Studium podsumowuje informacje zebrane przez autorów dziesięciu publikacji dotyczących czynników wpływających na przeżywalność pacjentow z rakiem płuc.

 

 

 

 





Choroba ta często jest skutkiem długoletniego palenia papierosów, w Polsce atakuje średnio 24 tysiące osób rocznie, w krajach uprzemysłowionych zajmuje drugą po raku piersi pozycję na liście najczęściej wykrywanych nowotworów.


 

 

 

 




Parsons wykazała, że zaprzestanie palenia już nawet po zdiagnozowaniu raka płuc zmniejsza ryzyko śmierci w ciągu 5 lat od wykrycia choroby o około 50%. Prawdopodobieństwo zgonu w badanym okresie u osób palących pomimo świadomości choroby waha się na poziomie 63-70%,  natomiast w przypadku osób, które rzuciły nałóg po zapoznaniu się z diagnozą spada do 29-33%.
 

 

 

 

 




Jak się okazuje, głównym czynnikiem decydującym o zwiększeniu ryzyka śmierci u upartych palaczy był dalszy rozwój nowotworu. Rzucenie palenia pozwala na zwiększenie skuteczności terapii przeciwnowotworowych i spowalnia lub niekiedy powstrzymuje postęp choroby.

 

 

 

 





Zdaniem autorki badania istnieją przesłanki sugerujące, że palenie papierosów może nie tylko promować rozwój raka płuc, ale także bezpośrednio wpływać na jego fizjologię już po zachorowaniu.

1804 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.