Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

"Kiedy jedzenie staje się wrogiem... Jak radzić sobie z zaburzeniami odżywiania u dzieci i młodzieży"

dodano: Poniedziałek, 25 Styczeń 2010, 9:05:17

ETOH Fundacja Rozwoju Profilaktyki, Edukacji i Terapii Problemów Alkoholowych zaprasza na szkolenie pt. "Kiedy jedzenie staje się wrogiem... Jak radzić sobie z zaburzeniami odżywiania u dzieci i młodzieży", które odbędzie się w dniach 5-7 marca 2010 roku.
 

 

 

 

 


Szkolenie obejmujące 22 godzin dydaktycznych podzielone będzie na część wykładową i warsztatową.

 

 

 

 



W części wykładowej poruszone zostaną następujące tamaty:

 

 

 

 



1) Zaburzenia odżywiania - istota i rodzaje.



2) Charakterystyka wybranych zaburzeń odżywiania (symptomatologia i przebieg) - anoreksja, bulimia, kompulsywne objadanie się, zespół nocnego jedzenia, ortoreksja, bigoreksja, anarchia żywieniowa.



3) Uwarunkowania zaburzeń odżywiania.



4) Metody i formy terapii zaburzeń odżywiania.


5) Pro-ana i pro-mia. Analiza treści blogów i forów internetowych dziewcząt promujących w Internecie anoreksję i bulimię.

 

 

 

 



Część warsztatowa obejmie następujące zagadnienia:

 

 

 

 


1) Pedagogiczne diagnozowanie zaburzeń odżywiania u dzieci i młodzieży:

- stany i zachowania uczniów, które mogą wskazywać na występowanie u nich zaburzeń odżywiania
- funkcjonowanie w szkole osób z zaburzeniami odżywiania
- prezentacja autorskich narzędzi do diagnozowania nieprawidłowości w zakresie stosunku do odżywiania się i własnego ciała u dzieci i młodzieży
- rozmowa jako podstawowa metoda pedagogicznego diagnozowania zaburzeń odżywiania u uczniów (scenariusz rozmowy z uczennicą/uczniem i jej/jego rodzicami, zestaw pytań użytecznych w toku prowadzenia rozmowy)


2) Etapy postępowania (sposoby reagowania) nauczyciela, wychowawcy, pedagoga/psychologa szkolnego w sytuacji wystąpienia objawów zaburzeń odżywiania u dzieci i młodzieży.



3) Wybrane formy pracy terapeutycznej z uczniami zagrożonymi wystąpieniem zaburzeń odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem elementów terapii poznawczo-behawioralnej.


4) Praca z rodzicami uczniów chorujących/zagrożonych wystąpieniem zaburzeń odżywiania.


5) Profilaktyka zaburzeń odżywiania u dzieci i młodzieży:

- konstruowanie programów profilaktycznych w zakresie zaburzeń odżywiania u dzieci i młodzieży - etapy, treści, podstawowe zasady

- „Powstrzymać anoreksję i bulimię" - prezentacja przykładowych scenariuszy zajęć dla dzieci i młodzieży w ramach autorskiego programu profilaktycznego


6) „Spętane cielesnością" - analiza treści prac plastycznych i wierszy dziewcząt chorujących na anoreksję i bulimię (wykorzystywanie elementów arteterapii w leczeniu zaburzeń odżywiania).


7) Tworzenie, zakładanie i działalność grup samopomocowych, grup wsparcia dla osób chorujących na zaburzenia odżywiania (bądź po zakończeniu terapii) i ich bliskich.
 

 

 






Koszt udziału w szkoleniu wynosi 390,00 zł (dydaktyka, materiały edukacyjne, serwis deserowy bez wyżywienia i noclegu) lub 590,00 zł (dydaktyka, materiały edukacyjne, serwis deserowy wraz z wyżywieniem i noclegiem).

 

 

 





Szkolenie prowadzone będzie przez Martę Kowalczuk - asystentkę w Zakładzie Pedagogiki Ogólnej i Metodologii Badań Pedagogicznych Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku; autorkę programu profilaktycznego „Powstrzymać anoreksję i bulimię", rekomendowanego przez Studium Filozofii i Psychologii Człowieka Akademii Medycznej w Białymstoku; specjalistkę w zakresie leczenia zaburzeń odżywiania.

 

 

 

 

 



Zajęcia odbywać się bedą w siedzibie Fundacji ETOH, przy ul. Mszczonowskiej 6 w Warszawie.

 

 

 

 



Zgłoszenia (na załączonym formularzu) przyjmowane są do 15 lutego 2010 roku.
 

 

 

 



Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Centrum Edukacyjnego Profilaktyki Problemowej Fundacji ETOH, pod numerem tel. (022) 836-80-89, 877-79-04 wew. 23.

1806 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.