Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

500 złotych kary za wypalenie papierosa w niedozwolonym miejscu...

dodano: Piątek, 22 Styczeń 2010, 8:31:14

Komisja Zdrowia zdecydowała, jak wyglądać będzie ostateczny projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
 

 

 

 





Wprowadza on całkowity zakaz palenia w takich miejscach publicznych jak:

 

 

 

 

 


- lokale gastronomiczno-rozrywkowe, czyli bary, restauracje, dyskoteki


- środki pasażerskiego transportu publicznego, czyli autobusy, busy, taksówki służbowe samochody


- szpitale i ośrodki zdrowia


- zakłady pracy


- przystanki komunikacji publicznej


- publiczne miejsca przeznaczone do wypoczynku i zabawy dzieci, np. plaż
 

 

 

 

 



Na osobach zarządzających takimi obiektami czy pojazdami spoczywa obowiązek umieszczenia odpowiednich oznaczeń słownych i graficznych o zakazie palenia. Ich brak oznacza karę grzywny nawet do 5 tysięcy złotych.
 

 

 

 

 



Zakaz palenia nie obowiązuje specjalnych wyznaczonych w tym celu pomieszczeń w hotelach, akademikach i uczelniach wyższych, a także np. w domach spokojnej starości i domach zakonnych.

 

 

 

 




Z projektu wykreślono zapis według którego właściciele bądź zarządzający obiektami odpowiadaliby za to, że ktoś zapaliłby papierosa na terenie ich obiektów lub w pojeździe. Wcześniejszy pomysł zakładał karanie ich w takich sytuacjach grzywną 20 tysięcy złotych. Zdecydowano, że karany będzie jedynie brak odpowiednich i widocznych oznaczeń o zakazie palenia. Osoby, które pomimo zakazu będą palić, mogą zostać ukarane mandatem do 500 złotych.
 

 

 

 

 

 



Komisja Zdrowia odrzuciła poprawkę, według której w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych o wielkości powyżej 100 mkw możnaby było palić w palarniach. Ostatecznie zdecydowano też, że właściciele mniejszych lokali nie będą mieli prawa sami decydować, czy ich lokal jest dla palących czy nie.

 

 

 

 

 

 


Nowelizacja ustawy nie zawiera zakazu produkcji i wprowadzania do obrotu tzw. e-papierosów, co było obiektem wielu sporów członków Komisji.
 

 

 

 

 




Wprowadza natomiast zmiany w zakresie reklamy wyrobów tytoniowych. Projekt zabrania m.in. "rozpowszechniania komunikatów, wizerunków marek wyrobów tytoniowych lub symboli z nimi związanych" i promocji, mp. publicznego rozdawania czy organizowania degustacji.
 

 

 

 

 





Komisja zdrowia argumentuje, że z powodu palenia papierosów każdego roku umiera w Polsce około 70 tysięcy osób. 9 milionów Polaków regularnie wypala15-20 sztuk papierosów dziennie. Dodatkowo, z każdym dniem zaczyna palić około 500 nieletnich chłopców i dziewcząt, a w ciągu roku około 180 tysięcy dzieci próbuje palenia.
 

 

 

 

 




Nowelizacja ustawy ma przeciwdziałać problemowi "palenia z drugiej ręki". Inicjatorzy zmian przypominają, że każdy wypalany papieros wydziela dwa razy więcej dymu z tzw. strumienia bocznego niż głównego. Zawiera on 35 razy więcej dwutlenku węgla i cztery razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez aktywnych palaczy...

1808 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.