Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Zespół specjalistów z angielskiego Uniwersytetu w Cambridge oraz amerykańskiego Narodowego Instytutu Starzenia wykazał, iż bieganie stymuluje mózg do wytwarzania istoty szarej, zwiększając zdolności poznawcze uprawiającej ten sport osoby.
Już po kilku dniach joggingu w mózgu pojawiają się setki tysięcy nowych neuronów, co poprawia pamięć i polepsza umiejętność uczenia się.
Zdaniem autorów badania, nie tylko bieganie, ale również inne dotleniające ćwiczenia pozwalają utrzymać dobrą formę mózgu oraz spowolnić związane z wiekiem pogorszanie się funkcjonowania poznawczego. Badaczom nie udało się wyjaśnić, w jaki sposób ćwiczenia wyzwalają przyrost substancji szarej, przypuszczają jednak, że ma to związek ze zwiększonym dopływem krwi lub wyższymi stężeniami hormonów, które wydzielają się wskutek aktywności fizycznej. Ich zdaniem ruch redukuje także stres, który hamuje neurogenezę za pośrednictwem kortyzolu.
Eksperyment z udziałem myszy wykazał, że u gryzoni korzystających z kołowrotka do biegania doszło do zwiększenia objętości istoty szarej - w zakręcie zębatym hipokampa w każdym milimetrze sześciennym pojawiło się u nich około 6 tysięcy nowych neuronów. Takie zwierzeta w teście pamięciowym wypadały niemal 2-krotnie lepiej od zwierząt z grupy kontrolnej, które nie biegały.
Okazuje się więc, że jogging nie tylko pozwala wypracować i utrzymać szczupłą sylwetkę, ale także pozytywnie wpływa na zdolności poznawcze i kondycję mózgu.