Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
W ubiegły poniedziałek w Pałacu Prezydenckim odbyła się debata dotycząca współczesnych zaburzeń oraz profilaktyki odnoszącej się do szczególnie niebezpiecznych uzależnień. Szczególną uwagę poświęcono infoholizmowi, czyli zjawisku niekontrolowanego przebywania w cyberprzestrzeni. Ten nowy nałóg pojawił się wraz z rozwojem sieci komputerowych.
W dyskusji uczestniczyli m.in. nauczyciele, pedagodzy i lekarze. W opinii części z nich nowe uzależnienia mają dziś dużo większe konsekwencje niż znane dotychczas, tradycyjne uzależnienia chemiczne - od alkoholu czy papierosów.
Prof. Mariusz Jędrzejko z Mazowieckiego Centrum Profilaktyki Uzależnień podkreślił, że już ponad 20 tysięcy polskich dzieci jest zarejestrowanych w poradniach pedagogicznych i psychiatrycznych jako uzależnione od komputera oraz internetu. Jego zdaniem poważne zagrożenie dotyczy popularnych, brutalnych gier komputerowych, kóre sprawiają, że w młodych umysłach graczy zaczyna zacierać się granica pomiędzy światem rzeczywistym a wirtualnym, co skutkuje nierealnym, często agresywnym zachowaniem. Z tego względu gry komputerowe powinny być dostosowane do poziomu emocjonalnego rozwoju dziecka - niestety bardzo często tak nie jest.
Specjalista prognozuje, że w przyszłości uzależnienie od komputera, gier komputerowych czy internetu w sensie kosztów społecznych będzie przybierało podobną skalę jak dziś uzależnienie od narkotyków i innych substancji psychoaktywnych.