Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Z najnowszego badania przeprowadzonego przez CBOS wynika, że w ciągu ostatniego roku 56% Polaków zagrała w jedną z gier lub loterii Totalizatora Sportowego. Jednocześnie aż 60% Polaków deklaruje się jako zdecydowani przeciwnicy hazardu.
Co dwudziesty obywatel naszego kraju jest systematycznym graczem, który gra częściej niż kilka razy w miesiącu. 12% z nas gra średnio raz lub co najwyżej dwa razy w miesiącu, natomiast 28% - to tzw. gracze kumulacyjni, którzy liczą na uśmiech fortuny tylko raz na jakiś czas, np. przy okazji wielkich kumulacji w Lotto.
Jak określono w raporcie z badań CBOS - w Lotto i pozostałe gry Totalizatora Sportowego częściej grają mężczyźni niż kobiety. Większość z nich to ludzie relatywnie młodzi lub w średnim wieku (od 25 do 44 roku życia), dobrze sytuowani mieszkańcy miast średniej wielkości (od 20 do 500 tys. ludności). Najczęściej szczęścia w losowych grach szukają pspby z wykształceniem co najmniej zawodowym niż podstawowym, a w szczególności wykwalifikowani robotnicy, technicy i średni personel, pracownicy administracyjno - biurowi, osoby pracujące na własny rachunek, a także gospodynie domowe.
Dodatkowo, aż 16% Polaków przynajmniej raz w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, licząc na jakąś wygraną, wysyłało płatne esemesy lub zadzwoniło pod płatny numer. Branie udziału w audiotele, konkursach esemesowych i telefonicznych bardziej upodobały sobie kobiety niż mężczyźni, najczęściej są to osoby w wieku od 18 do 34 lat, mieszkańcy dużych miast (powyżej 100 tys. ludności), z co najmniej średnim wykształceniem.
Tylko 6% badanych zadeklarowało, że w ciągu ostatniego roku przynajmniej raz zagrało w loterię Państwowego Monopolu Loteryjneg, a jeszcze mniej - 5% - przyznało się do gry na automatach o niskich wygranych. Jak się okazuje, z tej formy hazardu korzystają dziś przede wszystkim młodzi mężczyźni w wieku od 18 do 24 lat, najczęściej uczący się lub bezrobotni.
Co ciekawe, sondaż CBOS wykazał, że aż 60% Polaków można zaliczyć do zdecydowanych przeciwników hazardu, 20% również ocenia go negatywnie, choć w nieco mniej zdecydowany sposób, 17% - ma do hazardu stosunek raczej pozytywny, a tylko 3% przyznaje wprost, że go lubi.
Badanie CBOS zostało przeprowadzone w dniach 4-9 listopada 2009 roku, na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków, liczącej 1022 osoby.