Ankieta

Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?

14%
zdecydowanie tak
8%
raczej tak
14%
nie wiem
15%
raczej nie
49%
zdecydowanie nie

Zachowaj młodość na dłużej dzięki regularnej aktywności fizycznej

dodano: Czwartek, 3 Grudzień 2009, 11:18:43

Naukowcy z Uniwersytetu Saarlandu w Homburgu wykazali, że wieloletnia, regularna aktywność fizyczna spowalnia procesy starzenia się komórek naszego organizmu.
 

 

 

 

 


Jak wiadomo choroby układu krążenia są obecnie głównym zabójcą ludzi na całym świecie - ryzyko ich wystąpienia rośnie wraz z wiekiem. Okazuje się, że regularna aktywność fizyczna może im zapobiegać, a przynajmniej znacznie opóźniać ich pojawienie się.
 

 

 

 




W badaniu przeprowadzonym przez niemieckich naukowców wzięło udział 32 zawodowych biegaczy z narodowej reprezentacji Niemiec w lekkoatletyce. Średnia wieku sportowców, którzy przebiegali około 73 km w tygodniu, wynosiła 21 lat. Badanie objęło też sportowców w średnim wieku (około 50-tki), którzy od kilkudzieięciu lat regularnie przechodzili trening wytrzymałościowy - w tygodniu przebiegali średnio po 80 km. Te dwie grupy respondentów porównano następnie z dobranymi pod względem wieku zdrowymi i niepalącymi osobami, które prowadziły siedzący tryb życia.
 

 

 

 




To, że kondycja sportowców - zarówno młodych, jak i starszych - była lepsza niż osób niećwiczących - było do przewidzenia. Aktywni fizycznie mieli też zdrowszy układ krążenia (wolniejszą akcję serca w spoczynku, niższe ciśnienie krwi i mniej czynników ryzyka choroby serca), niższy wskaźnik masy ciała oraz korzystniejsze stężenia i proporcje cholesterolu.
 

 

 

 




Naukowcy zmierzyli też długość telomerów w białych krwinkach osób z wszystkich grup. Telomery są to końcówki chromosomów, które zabezpieczają komórki przed utratą cennego materiału genetycznego podczas podziałów. Od ich długości zależy to ile razy komórka może się podzielić i jak długo będzie żyła. Telomery ulegają skróceniu wraz z każdym podziałem komórkowym, przez co komórka starzeje się i w końcu, gdy ochronne końcówki stają się zbyt krótkie - komórka umiera.
 

 

 

 





Tegoroczną Nagrodę Nobla z fizjologii i medycyny przyznano trójce naukowców, którzy rozszyfrowali rolę pełnioną przez telomery i zidentyfikowali enzym - telomerazę, która odpowiada za wydłużanie telomerów.

 

 

 

 



Najnowsze badania przeprowadzone przez specjalistów z Uniwersytetu Saarlandu w Homburgu wykazały natomiast, że starsi sportowcy mieli dłuższe telomery niż ich niećwiczący rówieśnicy. Podobnych różnic nie stwierdzono wprawdzie pomiędzy aktywnymi i nieaktywnymi fizycznie młodymi osobami, jednak jak wykazały testy - zarówno u starszych jak i młodszych sportowców aktywowała się telomeraza, czyli enzym dobudowujący telomery.
 

 

 

 





Zdaniem autorów badania jest to dowód na to, że regularna aktywność fizyczna spowalnia procesy starzenia się na poziomie komórkowym i wyjaśnia jej korzystny wpływ na naczynia krwionośne.

1937 / 3125
Copyright © 2008-2024 Narkotyki.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kliknij tutaj aby skontaktować się z administratorem.