Czy poszedłbyś na występ tancerek XXL, takich jak zespół Danza Voluminosa?
Polski rynek hazardowy czekają wielkie zmiany. Dzisiaj prezydent podpisał nową ustawę hazardową, która w ekspresowym tempie została przygotowana przez rząd Donadla Tuska.
W myśl nowego prawa hazardowego popularne do tej pory automaty o niskich wygranych praktycznie znikną z polskich ulic, gdyż nie będą już wydawane nowe pozwolenia na ustawienie jednorękich bandytów. Te, które obecnie istnieją, będą mogły działać jedynie do momentu wygaśnięcia daty ważności pozwolenia, co więcej, wzrosną obciążenia związane z ich funkcjonowaniem. Nowelizacja ustawy przewiduje 100% wzrost zryczałtowanego podatku, który do tej pory wynosił 180 euro, czyli niecały tysiąc złotych. Szacuje się, że spowoduje to zamknięcie z powodu nierentowności trzech czwartych punktów gier. Najprawdopodobniej ustawa wpłynie też na rynek pracy - likwidacja branży spowoduje zwolnienia w firmach operatorskich oraz w punktach gastronomicznych, które utrzymywały się z automatów.
Nowe prawo zaostrzy ponadto zasady przyznawania koncesji na prowadzenie kasyna i zwiększy związane z tym koszty, które obecnie wynoszą około 1 mln złotych. Dodatkowo, na każde 250 tysięcy mieszkańców będzie mogło przypadać tylko jedno kasyno.
Nowelizacja ustawy reguluje też zasady działania stacjonarnych bukmacherów. Tylko sześć obecnie działających legalnie w Polsce firm będzie mogło nadal przyjmować zakłady., ale ich obciążenie podatkowe zwiększy się jednak o dwa punkty procentowe.
Według nowego prawa e-hazard wciąż będzie w Polsce nielegalny. Dodatkowo, na Urząd Komunikacji Elektronicznej zostanie nałożony obowiązek prowadzenia tzw. czarnej listy stron, do których Polacy nie powinni mieć dostępu. Celem takiego działania będzie ograniczanie internautom dostępu do treści uznanych przez władze za szkodliwe. W dalszym ciągu w internecie będą dostępne tylko zakłady wzajemne.
Rozwiązania zawarte w nowelizacji oznaczają też zmianę podziału pieniędzy pochodzących z hazardu i wspierających budżet państwa. Dopłaty, które dotychczas wspierały sport i kulturę nadal wynosić będą 25%, ale teraz 77% tej kwoty będzie trafiało do Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, 20% do Funduszu Promocji Kultury i 3% do nowoutworzonego Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, którego zadaniem będzie przeciwdziałanie negatywnym skutkom społecznym hazardu.
W opinii Stowarzyszenia na Rzecz Promocji Odpowiedzialnej Gry takie rozwiązanie jest konieczne, ponieważ problem uzależnienia od hazardu w Polsce narasta. W najbliższym czasie Ministerstwo Zdrowia planuje przeprowadzenie badań określających liczbę uzależnionych od hazardu osób.