WHO zbadało rozmiary patologii wśród młodzieży
dodano: Czwartek, 19 Czerwiec 2008, 10:28:59
Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała raport ukazujący rozmiary patologii dotykających obecną młodzież.
W badaniu wzięło udział ponad 200 tysięcy uczniów w wieku 11, 13 oraz 15 lat z 41 krajów Europy, Stanów Zjednoczonych, a także Kanady.
WHO donosi, iż problem picia alkoholu jest największy wśród 15-latków z Malty, aż 51% chłopców i 39% dziewcząt co najmniej raz w tygodniu sięga tam po napoje wyskokowe.
Zjawisko to jest także popularne wśród ich rówieśników z Wielkiej Brytanii i Włoch.
Największymi palaczami są z kolei nastolatki z Estonii. Aż 65% chłopców i 43% dziewcząt mających obecnie 15 lat po raz pierwszy sięgnęło tam po papierosa, mając najwyżej 13 lat.
Z raportu WHO wynika, że polskie nastolatki na tle innych państw nie mają poważnego problemu z piciem i paleniem. Rzadko też cierpią na nadwagę i generalnie dbają o siebie, własne zdrowie i rozwój.
W większości kategorii polska młodzież znalazła się pośrodku rankingu. Patologie ją dotykające nie okazały się szczególnie groźne, jedynie 2% 11-latków przyznało się do picia alkoholu, co daje im jedno z ostatnich miejsc w tej kategorii.
Co trzeci polski nastolatek przyznaje się z kolei do zapalenia pierwszego papierosa w wieku 13 lat. Pod względem palenia papierosów, polska młodzież zajmuje pozycję pośrodku tabeli.
Zadowalające są ponadto niewielkie rozmiary problemu otyłości wśród polskich dzieci. Jak się okazuje, zadowalający stopień osiągają też jej zwyczaje związane z dbałością o higienę osobistą.
Mimo powyższych stwierdzeń, polska młodzież jest niezwykle zakompleksiona. Co druga z dziewcząt nie jest zadowolona ze swojego wyglądu oraz wagi, pomimo faktu, iż problem nadwagi i otyłości nie jest wśród nich duży. Wiąże się to z odnotowanym wzrostem przypadków zaburzeń odżywiania, co z pewnością jest niepokojącym zjawiskiem.